top of page

Nowy oddział pediatryczny w Maganzo gotowy na małych pacjentów.

We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum, Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety oraz dzięki pomocy prywatnych darczyńców, w ramach projektu Doctors Africa, udało się ufundować i otworzyć dziecięcy oddział Szpitala San Pio w Maganzo (Tanzania).
„Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się ‘make a difference’ – podkreśla prezes Fundacji, dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik. Powstanie oddziału przeznaczonego dla najmłodszych to jeden z efektów tej pozytywnej zmiany: wielki sukces, który realnie wpłynie na jakość życia i zdrowia mieszkańców tanzańskiej wioski.


Jak mówi Dyrektor Szpitala San Pio – Siostra Wiktoria ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek:

„Ludność Maganzo jest bardzo uboga, pracują na polach w pełnym słońcu, w okolicznych nielegalnych kopalniach złota, w których panują trudne warunki do przetrwania. Za tę katorżniczą pracę otrzymują nieadekwatne wynagrodzenie, które pozwala na zapewnienie rodzinie tylko jednego posiłku w ciągu dnia, co bardzo negatywnie wpływa na ich stan zdrowia. Wciąż wierzą w czary, magię, moc lokalnych szamanów i uzdrowicieli. Przysparza to wielu trudności w opiece nad małymi pacjentami. Często przychodzą z dziećmi w stanie krytycznym, agonalnym, gdy wszystkie inne znane im metody leczenia zawiodą”.


Z tej przyczyny zrodziła się idea rozbudowy szpitala, który wcześniej dysponował tylko siedmioma miejscami dla dzieci. By pomóc im wszystkim, dostawiano łóżka lub przenoszono małych pacjentów na oddziały dla dorosłych, ale wraz z powstaniem nowego budynku poprawiła się jakość opieki. Budynek powstał w zeszłym roku, teraz jest w pełni przygotowany na przyjęcie pacjentów.


„Teraz mamy jeden osobny oddział dla dzieci z przypisaną kadrą medyczną. Oddział dysponuje 20 miejscami dla dzieci – w tym dwoma o charakterze intensywnego nadzoru, z pełną aparaturą, monitorem funkcji życiowych, butlami z tlenem, ssakiem, pompą infuzyjną. Dodatkowo posiadamy na oddziale 4 wydzielone pokoje z łazienkami jako izolatki, każda z nich wyposażona jest w alarm medyczny wzywający pomoc w nagłych sytuacjach. Stworzyliśmy też część zabiegową, w której realizowane są drobne zabiegi ambulatoryjne, badania diagnostyczne oraz usługi pielęgniarskie na zlecenie lekarzy. Oddział wyposażony jest w system healthcare, telefon pozwalający na wezwanie szybkiej pomocy lekarskiej, gdy zajdzie taka potrzeba” – mówi s. Wiktoria, Dyrektor szpitala w Maganzo.


Białe dotąd ściany sal nowego oddziału zostały ozdobione kolorowymi obrazami, których autorką jest s. Izabela ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Dodatkowo zawieszono moskitiery, aby zapewnić komfort małym pacjentom. Stworzono tablice w suahili i języku angielskim, na których umieszczono informacje dot. funkcjonowania oddziału, prawidłowego rozwoju dzieci, odżywiania czy zapobiegania malarii.


W ubiegłym roku odbyło się 6 misji medycznych w Tanzanii, również w tym roku wyjazdy zaplanowano aż do późnej jesieni. Obecnie trwa misja medyczna, w której udział biorą 4 zespoły lekarzy specjalistów i studentów medycyny.


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page