top of page

Powrót DrBaby i DrNewborn do Maganzo. Pamiętnik Doctors Africa.


 

W marcu 2022 przeprowadziliśmy misję medyczną w Tanzanii. Tym razem do szpitala San Pio w Maganzo wyjechały dwa projekty: projekt ginekologiczno-położniczy Doctor Baby oraz projekt neonatologiczno-pediatryczny Doctor Newborn. Uczestnikami projektu Doctor Baby byli: prof. Robert Jach, lek. Karolina Zeman oraz studentka Paulina Pietrzyk. Podczas tej dwutygodniowej misji zespół wykonał ponad 150 konsultacji specjalistycznych oraz około 12 zabiegów. Ponownie najczęstszymi problemami, z jakimi zgłaszały się pacjentki, była niepłodność. Uczestniczkami projektu Doctor Newborn były lek. Katarzyna Starzec oraz Dominika Kondyjowska. Zespół wykonał ponad 80 konsultacji specjalistycznych oraz około 40 badań USG. Przez cały pobyt w Maganzo pod opieką lekarzy znajdowało się aż 6 wcześniaków. Poza pomocą w postaci konsultacji specjalistycznych, uczestnicy misji przeprowadzili liczne szkolenia dla personelu ośrodka zdrowia. Tematami szkoleń były m.in. cykl menstruacyjny, diagnostyka i leczenie niepłodności, resuscytacja noworodka czy USG w stanach zagrożenia życia. Z radością zauważyliśmy, że szkolenia, które prowadziliśmy w trakcie poprzednich misji, nie poszły w las, lecz owocują w postaci rozwoju umiejętności klinicznych pracowników szpitala, co przekłada się na wyższy poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych. Nasi wolontariusze pracowali zarówno na oddziale, jak i w przychodniach, ale w międzyczasie realizowali także projekt Doctor Smile, którego głównym celem było wywoływanie uśmiechu u najmłodszych podopiecznych. W trakcie misji wolontariusze odwiedzili m.in. dom dziecka prowadzony przez Mamę Sarę oraz przedszkole prowadzone przez Siostrę Monikę.
 

Tak pisaliśmy 18 miesięcy temu. Wracamy wspomnieniami. A właśnie na kolejną już misję w Maganzo, w październiku 2023 wyruszyły oba projekty - DrBaby i DrNewborn. W nieco zmienionym składzie, natomiast równie zaangażowane i z tożsamym celem. Niezmiernie budujący jest fakt, że możemy kontynuować nasze działania i współpracować dalej z personelem na miejscu w celu poprawy jakości opieki zdrowotnej okolicznych społeczności. Dziękujemy wszystkim za wsparcie.


Poniżej kilka zdjęć, więcej historii i szczegółów już niedługo. Dołączcie do newslettera, by być na bieżąco.17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page