Poprawa jakości życia poprzez rozbudowę i modernizację szpitala w Maganzo w Tanzanii
Maganzo to mała afrykańska wioska w buszu Tanzanii. W jej okolicy jest uboga gleba, a mieszkańcy mają jedynie możliwość zatrudnienia w prymitywnych kopalniach złota. Ponadto, borykają się z chorobami tropikalnymi, takimi jak malaria, dur brzuszny i ameba. Poważny problem stanowi również rozprzestrzeniający się wirus HIV. Tanzania jest siódmym krajem na świecie z największą liczbą 1,5 miliona osób zarażonych tym wirusem.
W odpowiedzi na te wyzwania, Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej z Krakowa realizuje projekt pn. „Poprawa zdrowia w Tanzanii”. Realizatorzy skupili się na poprawie jakości życia mieszkańców poprzez rozbudowę i modernizację szpitala w Maganzo. Wcześniejsze zaplecze medyczne było niewystarczające, a zapotrzebowanie na opiekę medyczną stale rosło. W związku z tym, zdecydowano się rozbudować oddział dziecięcy. Zakupiono również sprzęt do przesiewowego badania słuchu u dzieci i noworodków. Brak możliwości wykonania badania słuchu we wczesnych latach dziecięcych i brak leczenia wady słuchu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, którymi są zahamowany lub opóźniony rozwój mowy, co wpływa na dalszy rozwój ogólny dziecka. Ponadto, przeprowadzono szkolenia organizowane przez lekarzy z organizacji Doctors Africa, które miały na celu podniesienie kwalifikacji lokalnych pracowników medycznych i wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia. Realizatorzy zadbali również ochronę klimatu poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Do szpitala zakupiono instalację solarną, która zapewnia niezależne źródło energii oraz zbiorniki na wodę, umożliwiające gromadzenie wody deszczowej do wykorzystania w porze suchej.
Dzięki tym działaniom mieszkańcy Maganzo uzyskali lepszy dostęp do opieki medycznej. Początkowe założenia projektu zakładały wzrost liczby pacjentów do 16 000 rocznie. Jednak według danych uzyskanych od szpitala San Pio Health Center, już w roku 2022 udzielił oni pomocy i świadczeń medycznych 25 072 osobom.
Comments