top of page

Czy jadąc na wolontariat zbawisz świat? - reading list

Co roku otrzymujemy setki aplikacji oraz zapytań odnośnie wyjazdu na misje. Najczęściej przybierają formę wiadomości "...jak mogę pojechać z Wami do Afryki?".


Wierzymy w dobre intencje każdego, kto chce się angażować razem z nami i pomagać. Zachęcamy do aplikowania i stałego działania w strukturach Fundacji.


Niestety w wielu wiadomościach wybrzmiewa brak rozróżnienia między wyjazdem turystycznym z elementami wolontariatu a rzeczywistą, efektywną pomocą rozwojową, którą prowadzimy. Jako Centrum Dobroczynności Lekarskiej nie jesteśmy organizacją wolonturystyczną i przestrzegamy Was przed takimi praktykami. Angażujemy się również w pomoc na miejscu, szkolimy wolontariuszy przed wyjazdem, współpracujemy z renomowanymi organizacjami i odpowiadamy na faktyczne potrzeby społeczności. Jesteśmy transparentni w naszych działaniach oraz nie pobieramy opłat za wyjazd.


Czym jest wolonturystyka? Dlaczego tak wiele osób pada jej ofiarą? Jakie szkody niesie za sobą?

Głównym zarzutem wobec wolunturystyki jest to, że wpisuje się w syndrom białego zbawcy. Określenie to odnosi się do działań podejmowanych przez osoby białe, które czują, że muszą ratować świat i wiedzą najlepiej, jak to zrobić. W projektach wolonturystycznych przejawia się to w myśleniu, że lokalna ludność nie potrafi stawić czoła wyzwaniom czy problemom w swoich społecznościach i tylko obecność i pomoc białej osoby „z Zachodu” jest w stanie doprowadzić do pozytywnych zmian. Centralnym filarem wolonturystyki jest podział na wiedzących lepiej, służących zasobami „nas” i potrzebujących pomocy dalekich „innych”. Był on kluczowy dla systemu kolonialnego, pozwalał usprawiedliwiać ingerencję Europejczyków w życie i sprawy podbijanych społeczeństw. Aktorzy i kostiumy się zmieniły, ale relacje władzy oraz system wytwarzania różnicy i orientalizacji „innych” pozostały. W roli utrzymujących kolonialny porządek instytucji rządy i siły zbrojne zostały zastąpione przez organizatorów wycieczek, wolontariuszy, agencje rozwoju i programy pomocy międzynarodowej. Wysyłani z Zachodu wolontariusze w dużej mierze stoją przed zadaniem naprawy problemów wyrosłych ze szkód, które przyniósł ze sobą kolonializm. Zamiast angażować się w strukturalne kwestie, takie jak przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmiany klimatu, niesprawiedliwe systemy żywnościowe czy podatkowe, oferowane są im możliwości łatania dziur za pomocą malowania ścian w szpitalach, w których brakuje lekarzy czy budowania boisk do koszykówki.

fragment pochodzi z https://www.pah.org.pl/wolonturystyka/, dostęp 09.2024


Zachęcamy wszystkich do edukacji w materii etycznej pomocy, wolonturystyki. Zebraliśmy poniżej listę polecanych filmów, książek, artykułów i innych zasobów.


filmy
  1. O Kenii, misjach i mądrym pomaganiu - Remedium

  2. Kiedy turystyka przekracza etyczne granice - Dział Zagraniczny

  3. Podcast Tolerancja to za mało - PAH


artykuły


książki

  1. Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej. - Linda Polman

  2. Ours to Explore: Privilege, Power and Paradox of Voluntourism - Pippa Bidle



留言


bottom of page